poniedziałek, 26 listopada 2012

Jak pomacać prędkość światła?

Fizyka często jest wymieniana jako przedmiot którego uczniowie się boją/nie lubią. Są ogólnie nastawieni anty. Jest to związane z metodami nauczania oraz z umniejszaniem roli matematyki w życiu.
Problem metod nauczania jest często związany z brakiem prezentacji. Kłopot pokazania może wynikać także z natury zjawiska. Jak przedstawić fizykę związaną z prędkością światła?
Ludzie z MIT Game Lab przygotowali niesamowitą grę która pokazuje w prosty sposób różne skomplikowane prawa fizyki.


Zatem podczepianie skomplikowanych spraw do znanych nam elementów, platformówki, pozwala na szybkie zapoznanie się z tematem. Skomplikowane rzeczy należy podawać w małych dawkach.

poniedziałek, 19 listopada 2012

Baxter - przemysłowy robot, którego nauczysz co robić

Baxter ma wygląd standardowy ale to co zwróciło moją uwagę to brak potrzeby pisania kodu. Baxter-a uczysz co robić. Poniżej filmik reklamowy.

Drugi filmik z komentarzem.


To pokazuje, że tani pracownik pracujący 24/7 to kwestia bliższa niż dalsza. Do tego programowanie go to nie robota tylko dla inżyniera wiec przedsiębiorca zatrudniający parę osób też może z tego skorzystać. Jeszcze więcej stanowisk jest zagrożonych wyginięciem.

poniedziałek, 12 listopada 2012

Twój umysł może być albo miły albo logiczny

Profesor Anthony Jack z Uniwersytetu Case Western Reserve donosi, że nie możesz być logiczny i współczujący. To wybór albo zasilasz sieć neuronową odpowiedzialną za emocje albo za logikę. Zatem wytłumaczenie dziwnego zachowania u kogoś "On zakochany" ma podstawy naukowe.
Badania objęły 45 studentów, którzy rozwiązywali różne zadania podczas gdy sprawdzano jakie regiony mózgu są aktywowane. Okazało się że studenci mogą być albo logiczni albo współczujący. Nigdy nie nastąpiło aby obie sieci neuronowe były aktywne na raz. Pan profesor używa porównania do iluzji kaczki i królika

Widzimy albo królika albo kaczkę. Nie kaczko-królika.

Badanie zostało zapoczątkowane przez dyskusje profesora z filozofem. Anthony Jack rozmawiał z Philip-em Robbins-em o "Explanatory gap"(Luka objaśnienia) czyli luką pomiędzy tym co doświadczamy a tym co wiemy. Przykładami takiego zachowania są często ludzie którzy na co dzień doradzają jak np. psycholodzy radzą obcym ludziom jak radzić sobie z problemami małżeńskimi a z własnym mają problem. 

poniedziałek, 5 listopada 2012

Zaczyn cywilizacji

Magazyn Time opublikował listę technologicznych innowacji za rok 2012. Na tej liście obok marsjańskiego łazika czy nowego kosmicznego skafandra jest inicjatywa Open Source Ecology.
Jest to inicjatywa założona przez Marcina Jakubowskiego o której opowiadał on na panelu TED. (Link do filmiku z polskimi napisami)

Jest to ciekawa inicjatywa wpisująca się w nurt historii zataczającej koło. Kiedyś przemysł był oparty o rzemieślników. Teraz jest produkcja masowa. Przyszłość to takie inicjatywy jak Open Source Ecology albo drukarka 3D napędzana słońcem, której materiałem jest piasek.

Projektom pozostaje życzyć powodzenia w rozwoju bo warsztatu to ja nie mam aby budować prototypy.