wtorek, 31 grudnia 2013

Udanego Roku 2014!

Co tu dużo pisać. Świątecznie poczekałem z postem na dziś. Szczęśliwego Nowego Roku 2014. Pomyślności i zdrowia. Obyśmy na końcu 2014 byli lepsi.

poniedziałek, 23 grudnia 2013

Pierwsze roboty za płoty

Odbyła się pierwsza potyczka robotów na DARPA Robotics Challenge prezentująca jaki jest obecnie poziom robotyki. Poziom jest  nieporadny i na kablu. Oto wyniki:
SCHAFT27
IHMC ROBOTICS 20
TARTAN RESCUE 18
MIT 16
ROBOSIMIAN 14
TRACLABS 11
WRECS 11
TROOPER 9
THOR 8
VIGIR 8
KAIST 8
HKU 3
DRC-HUBO 3
CHIRON 0
NASA-JSC 0
MOJAVATON 0

Było kilka zadań i w większości zadań był punk za wykonanie chociaż 1 etapu w zadaniu. Np. usunięcie 4 desek z 12 na drodze był 1 punkt. Maksymalnie do zdobycia było 32 punkty.
Jak widać spora porażka NASA z pięknie prezentującą się (tylko prezentującą) Walkirią.
W elektronice jest ważny nie tylko sprzęt ale i oprogramowanie. Pokazały to drużyny które instalują swoje programy na dostarczonego przez DARPA robota Atlas
IHMC ROBOTICS 20
MIT 16
TRACLABS 11
WRECS 11
TROOPER 9
VIGIR 8
HKU 3
Jak widać dobry program zmienia jakość.

Teraz drużyny mają rok na ulepszenie swojego robota. Część drużyn, głównie te z własnymi robotami, będzie przez rok finansowana przez DARPA. Pod koniec 2014 będzie finał i wyniki z niego będą decydowały kto dostanie 2 mln dolarów.
Poniżej filmik z prób przed DARPA zwycięskiego robota.
SCHAFT to japoński kickstarter kupiony przez Google.

poniedziałek, 16 grudnia 2013

Walkiria - sztuczny bohater od NASA

Za kilka dni odbędzie się DARPA Robotics Challenge gdzie najlepiej skonstruowane roboty będą pokazywały swoją sprawność.
NASA zaprezentowała swojego robota w poniższym filmiku.

Już wcześniej NASA rozwijała robota jako pomocnika stacji orbitalnej ale była to tylko górna część. Aby wziąć udział w zawodach musieli dodać nogi i tak powstała Walkiria.

Z ciekawych wiadomości o robotach jest to, że firma Google przejęła firmę Boston Dynamics. Zatem Gooogle w ostatnich latach zgromadziła wiele firm robotycznych pod swoimi skrzydłami. Jak bym miał obstawiać z czyim logo powstanie pierwszy terminator to teraz najwyżej jest Google.

poniedziałek, 9 grudnia 2013

Dziedziczony strach

Jest spora dyskusja czy jakie cechy dziedziczymy a jakie nabywamy. Jedną z takich cech, o której mówiono że nie można dziedziczyć tylko jest nabywana, to strach. Okazuje się jednak że strach możemy odziedziczyć. Portal gazeta.pl opublikował artykuł o badaniach na myszach zamieszczonych w nature.
Badania polegały na wywołaniu stresu kiedy myszy czuły zapach wiśni. Następnie sprawdzano jak się zachowuje pokolenie następne oraz kolejne. Okazuje się  że myszy potomkowie oraz wnukowie gdy czuły zapach wiśni wykazywały niepokój oraz nie zachowywały się tak jak myszy z grupy kontrolnej.
Warto się przyjrzeć epigenetyce oraz poznać metylacje.

To badanie jest ciekawe w kontekscie żywności gmo. MicroRNA i inne czynniki środowiskowe pobieramy z żywności. Jakie mamy szanse, że przy tak małej znajomości wszystkich mechanizmów żywność zaprojektowana przez korporacje będzie bezpieczna albo nie będzie uzależniać?

poniedziałek, 2 grudnia 2013

Fundamenty współżycia

Na portalu TED jest wykład Fransa de Waal o moralności wśród zwierząt. Jest to ciekawy wykład bo pokazuje jak prymitywne a zarazem istotne są niektóre wartości. Formułuje on tezę, że podstawami moralności jest wzajemność i połączone z nią poczucie sprawiedliwości oraz empatia i współczucie. Cały wykład jest z polskimi napisami.
Zwróciłem uwagę na ten wykład z powodu fragmentu o uczciwości zaprezentowanym w poniższym filmiku.

Uczciwość jest naszym fundamentem.

Jeszcze są rzeczy do odkrycia w tym temacie bo dotychczas uważano, że syndrom stresu pourazowego jest wynikiem wystawienia człowieka na zagrożenie. Okazało się jednak, że występuje on u pilotów dronów którzy nie są zagrożeni tylko sterują maszyną w bezpiecznym miejscu.