poniedziałek, 27 stycznia 2014

Drukowanie domu

Drukarki 3d się rozwijają i rozszerza się ilość ich zastosowań. Jeżeli wszystko da się wydrukować to czemu nie powiększyć drukarki tak aby mogła wydrukować dom?
Pan dr. Behrokh Khoshnevis wymyślił technologie Contour Crafting, która służy do drukowania elementów z cementu lub z mas ceramicznych. Stworzył także projekt rozwiązania które, wydrukuje dom w ciągu 24 godzin. Idea takiego drukowania zaprezentowana jest w poniższym filmiku.


Jak dokładniej działa głowica drukująca widać na innym filmiku (link).
Tak jak w innych drukarkach słabym punktem jest materiał do drukowania czyli w tym wypadku cement. Rozwiązaniem pewnie będzie jakiś specyficzny cement ale sama idea jest ciekawa, szczególnie do krajów o ciepłym klimacie.

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Latająca meduza

Jedną z ciekawych możliwości wynikającą z tworzenia nowych materiałów jest, przenoszenie koncepcji które, ewolucja wytworzyła w jednym środowisku, na inne środowiska. Taka formą jest latająca meduza czyli urządzenie, które do lotu wykorzystuje sposób pływania meduzy. Naukowcy Lief Ristroph i Stephen Childress z Uniwersytetu Nowego Jorku stworzyli taką 10 cm latającą meduzę.


poniedziałek, 13 stycznia 2014

Wirtualna rzeczywistość

W poprzednim tygodniu odbyły się targi elektroniki użytkowej Consumer Electronics Show 2014 na którym prezentowano wiele ciekawych rzeczy ale chciałbym napisać o Oculus Rift. Są to okulary do wirtualnej rzeczywistości. Rozwijają się coraz sprawniej bo problemów jest wiele jak np. to że w poprzedniej iteracji prototypu dłuższa rozgrywka powodowała mdłość. Jednak w roku 2013 wiele pozytywnych rzeczy wydarzyło dla tego rozwiązania. John Carmack czyli gość który zrobił Wolfenstein 3D, Doom, Quake, dołączył do firmy która robi te okulary. Do tego firma zebrała pieniądze na bieżnie do okularów. Jak ona działa można zobaczyć na poniższym filmiku.


Oraz można zobaczyć ten sam zestaw w akcji z Skyrim pod tym linkiem.
Zatem tworzy się ciekawe rozwiązanie.

Inne firmy szykują podobne rozwiązania ale idą w różnie kierunki. Przykładem jest polska grupa z Politechniki Śląskiej, która tworzy jaskinie 3D. Projek jest też rozwijany już od jakiegoś czasu.  Jedno wykorzystanie takiej wirtualnej rzeczywistości to rehabilitacja dzieci. Jak pisze na portalu: "Ćwiczenia w wirtualnym świecie rozwiązały nie tylko problem z motywacją. Aplikacja pozwoliła usunąć też inne trudności. Jak choćby uczenie się błędów. Albo celowe złe zachowanie. - Dzieci zapamiętują każdy ruch. Też ten zły. Później powtarzają go, nieświadome, że robią źle. Poza tym niektóre dzieci, np. autystyczne, specyficznie postrzegają świat. Dlatego często prowokują dorosłych, żeby dorosły zdenerwował się i żeby było zamieszanie. Opanowanie w pracy przez cały czas graniczy z cudem. Nawet jeśli uda to się nauczycielowi, to inne dzieci nie wytrzymują - tłumaczy Małgorzata Kalarus-Sternal. Tu jest wyższość maszyny nad człowiekiem. Choćby dziecko po raz setny popełniło błąd, komputera nie sprowokuje. Choćby bardzo chciało przenieść wirtualną patelnię do wirtualnego warsztatu, nie zrobi tego, bo obraz zaciemni się i dziecko nie będzie mogło wykonać złego ruchu."

poniedziałek, 6 stycznia 2014

Laserowa tarcza

Broń laserowa jest pożądana bo jest szybka. Trafia cel bez poświęcenia czasu na dolecenie do celu jak to robi pocisk. Dlatego kiedy niebo podbijają szybkie i małe drony, istotne jest aby znaleźć rozwiązanie które, potrafi drony strącać. Armia amerykańska zaprezentowała udaną próbę ciężarówki z działem laserowym, która nie tylko strąciła drona ale również zlikwidowała pociski moździerzowe w locie.
U.S. Army photo 
HEL MED czyli High Energy Laser Mobile Demonstrator to prototyp broni laserowej a bardziej prototyp tarczy laserowej, która zlikwiduje groźby ostrzału i obserwacji terenu chronionego przez taką instalacje. Przykładem zastosowania może być ostrzał w Afganistanie gdzie często ustawiano jedno lub kilka stanowisk moździerzowych i atakowano bazy. 
Poniżej film z prób.