poniedziałek, 25 marca 2013

Czy popsuło Ci się coś 2-3 miesiące po gwarancji?

Nie jest to nowość w przemyśle. Jest to oficjalnie nazywane "Planowane postarzenie produktu" (ang. Planned obsolescence). Czyli coś jest odpowiednio zaprojektowane aby nie działać za długo i aby klient przyszedł kupić następne urządzenie.
Nie jest to też nowe zjawisko. Już w 1924 r.  firmy Osram, Philips, i General Electric chciały rozpocząć proces planowanego postarzania żarówek. Firmy miały się dogadać aby skrócić żywot żarówki z około 2000 godz. do 1000 godz. Samo określenie "Planowane starzenie" zostało użyte przez  Brooks-a Stevens-a w 1954 r. Jego definicja to "Zaszczepienie chęci kupującemu posiadania czegoś trochę nowszego, trochę lepszego i szybciej niż to jest potrzebne". Przykład który przynajmniej mi się bardzo szybko nasuwa - telefony komórkowe.

W Niemczech tematem zajęła się Partia Zielonych. I w artykule możemy przeczytać "Jak stwierdzili eksperci, można mówić o systematycznym nabijaniu klientów w butelkę, którzy są w ten sposób zmuszani do coraz częstszych zakupów sprzętu. Koszty takich celowych uszkodzeń sumują się do kilku miliardów euro rocznie." (jak zrozumiałem kilka miliardów euro w samych Niemczech).

Metody postarzania:
- techniczne postarzenie
Istalowanie elementów mało odpornych na wysokie temperatury tam gdzie one występują (np. w zmywarkach). Instalowanie kół zębatych z plastiku. Używanie cienkich drutów w słuchawkach.
- systemowe postarzanie
Nowy rodzaj drukarek używa nowego rodzaju tuszy. Nowy przedmiot nie może współdziałać z starym. Używanie w nowych urządzeniach nowego formatu wejść.
- stylowe postarzanie
Zmiana wyglądu urządzenia i zaszczepienie w kliencie mody na nowy wygląd tak aby klient odstawił na bok stare sprawne urządzenie i kupił nowe.
- wiadomość o postarzeniu
Przedmiot zgłasza, że jest do wymiany (np. filtry do wody, maszynki do golenia - zmiana koloru paska). Tusz po wydrukowaniu iluś stron przestaje drukować.
- postarzenie przez wyczerpanie
Tusze w drukarce są 4 kolorowe. Czarny i CMY. Tam gdzie mógłby zostać użyty czarny tusz w szarościach są mieszane kolorowe aby szybciej je wyczerpać.

Dobre strony planowanego starzenia produktu? Gospodarka się kręci a ludzie mają prace.
Złe strony?
- zużywanie zasobów naturalnych i zatruwanie środowiska podczas produkcji
- większa ilość śmieci
- wzrost kosztów życia obywatela

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz