poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Nagrody za technologie

Żyjemy sobie na Ziemi a do tego potrzebujemy różne narzędzia wytwarzane dzięki naszej pomysłowości. Obecnie kiedy liczy się zysk to idea jest taka, że nie mamy się wyleczyć tylko leczyć. Narzędzia nie mają być dobre tylko przetrwać czas gwarancji i działać tylko jak piszą w instrukcji. Prowadzi to do wytwarzania bubli i ogólnego marnowania zasobów przy zatruwaniu środowiska podczas produkcji a później po tym jak zostanie wyrzucone na śmietnik. Mam w domu maszynkę do mięsa która działa od 25 lat. Miałem drugą znanej firmy która zepsuła się pół roku po gwarancji.

Jednym z wynalazków jest żarówka. Daje nam światło, które jest szczególne ważne w zimowy czas. Normalne żarówki 60 watowe obecnie wycofywane. Są za dużo prądożerne ale tak zwane "ekologiczne" nie koniecznie są tak naprawdę ekologiczne (używanie rtęci) a do tego nie są funkcjonalne (rozgrzewanie się).

Na ratunek przybył nam rząd USA który ogłosił nagrodę L-prize (link). Tak jak z robo-samochodami agencji DARPA projekt dał nam owoc w postaci Philips MASTER LEDbulb 12W (link). Konkurs ma następujące wymagania: moc 10 watów, strumień świetlny 900 lumenów, wskaźnik oddawania barw powyżej 90, temperatura barwowa w przedziale od 2700K do 3000K oraz trwałość minimum 25 tysięcy godzin (3 lata). Nagroda to 10 miln dolarów. Do tego szanse na dominacje na rynku.

Wszyscy lubimy nagrody i trzeba ich więcej aby Świat był lepszy bo bardziej opłaca się nas leczyć niż wyleczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz