poniedziałek, 25 lutego 2013

BETT SHOW 2013

BETT Show ( British Educational Training and Technology Show) to targi w Londynie gdzie wystawcy prezentują trendy technologiczne w edukacji. Czyli możemy tam zobaczyć jakie pomoce naukowe, a ogólniej sprzęt i oprogramowanie, firmy próbują wcisnąć do szkół. Jedne zabiegi się udają a inne nie ale na pewno można tam zauważyć pewne trendy. Pan Krzysztof Wojewodzic wymienia ich 7 w swoim artykule. To: tablety, 3D, tworzenie filmów, zarządzanie urządzeniami mobilnymi, szkolne portale, BYOD, systemy zarządzania informacją. Zatem mamy próby przeniesienia rzeczy z innych dziedzin czy korporacji.
BYOD czyli przynieś własne urządzenie do szkoły. To takie coś to pomyłka. Oczywiście biedna szkoła by miała zysk z tego ale zagrożenia ten zysk niwelują. Zagrożenia jak np. zwiększanie różnic i złych emocji u uczniów. Ci z pieniędzmi publicznie masturbują swoje ego. Kolejnym zagrożeniem jest nieszczelność zabezpieczeń uczniów jak np. kontrola co oni właściwie robią na lekcjach czy zabezpieczenie systemów informatycznych szkoły.
Tablety to jak najbardziej przyszłość edukacji. Wszyscy ludzie dzielą się na słuchowców, wzrokowców i kinestetyków (ruchowców). Obecny tryb edukacji jest słuchowo-> wzrokowo-> ruchowy czyli słuch jest dominujący a później wzrok a ruchu jest najmniej. To faworyzuje słuchowców a większość społeczeństwa to wzrokowcy. Materiały edukacyjne przygotowane cyfrowo na tablet mogą zwiększyć efektywność w prosty sposób że każdy typ może przedstawić sobie wiedzę na swój sposób a każdy typ uczy się inaczej.
Systemy informatyczne w szkole to konieczność. Zatem wszystkie te systemy zarządzania informacją, szkolne portale, zarządzanie urządzeniami mobilnymi (np. SOTI) to właśnie otoczka szkoły na miarę XXI wieku. Tak abym ja wracając z pracy miał informacje jakie moja pociecha otrzymała oceny lub czy była w szkole.
3D to gadżet który jest kompletnie nieprzydatny i nie będzie przydatny do czasu hologramów które można będzie manipulować czyli po prostu wykorzystać w procesie edukacji.
Tworzenie filmów - znak czasów. Prosty dostęp do urządzeń i narzędzi a proces produkcji filmu aktywizuje młodzież rozwijając ich zainteresowania oraz umiejętność pracy w grupie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz