poniedziałek, 31 marca 2014

Cykl wzrostu i upadku cywilizacji

Dr Nafeez Ahmed opracował ciekawy model badający zależności z różnych dyscyplin i przy współpracy z matematykiem Safa Motesharrei wyszło mu, że rozwinięte cywilizacje potrafią być kruche. Artykuł w którym opisał wstępnie sprawę spowodował wiele ciekawych reakcji o których autor pisze na swoim blogu.
W wnioskach czytamy "Upadek Cesarstwa Rzymskiego oraz w równym (o ile nie w większym) stopniu zaawansowanych imperiów Hunów, Maurjów i Guptów, a także wielu rozwiniętych imperiów Mezopotamii, jest świadectwem tego, że zaawansowane, wyrafinowane, złożone i kreatywne cywilizacje mogą być kruche i nietrwałe." 
Dr Nafeez pisze, że główne przyczyny to:
- zbytnie obciążenie środowiskowej nośności (nadwyrężenie zasobów),
- rozwarstwienie społeczne między elitą a biedakami.
Analiza pisze też o technologi. Nie jest ona rozwiązaniem ponieważ wzrost efektywności, przy braku politycznej odpowiedzi prowadzi, do wzrostu konsumpcji i szybszego przetwarzania zasobów.
Problemem jest także elita  bo przez swoje bogactwo jest zabezpieczona przez zmianami w środowisku i podejmuje działania dalej jak by nic się nie działo.
Konkluzja jest taka, że zmierzamy w stronę katastrofy:
"Podczas gdy niektórzy członkowie społeczeństwa mogą alarmować, że system zmierza w stronę zbliżającego się upadku i zalecać strukturalne zmiany społeczne, aby go uniknąć, elity i ich zwolennicy – przeciwni wprowadzeniu tych zmian – mogą popierać bierność, wskazując długą i zrównoważoną ‘dotychczasową trajektorię.’ "

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz