poniedziałek, 26 maja 2014

Nauka programowania dla dzieci

Jestem zwolennikiem nauki programowania w klasach młodszych. Tylko kiedy mówimy o programowaniu większość osób myśli o siedzeniu przy komputerze i pisaniu ogromnych ilości tekstu a zatem ograbianie dzieci z dzieciństwa. Dlatego trzeba wyjaśnić że nie jest to pisanie tekstu w postaci języka obiektowego a pisanie programu przy pomocy graficznych elementów. Dokładniej chodzi o język Scratch który jest używany w akcji "Mistrzowie Kodowania" którego sponsorem jest Samsung. Poniżej można obejrzeć film promocyjny.

Więcej informacji można znaleźć na portalu dziennika internautów.

Jest taka powtarzana idea, że uczenie kogoś pomaga nam samym w zrozumieniu i nauczeniu się lepiej. Taką funkcją jest programowanie. Aby zaprogramować coś musisz zadać pytania sam sobie jak coś działa i ułożyć ciąg zdarzeń oraz założenia. Będzie to rozwijała umiejętność logicznego myślenia. Później mogło by się to przełożyć na lepsze umiejętności w matematyce i fizyce a ogólniej w rozumieniu poleceń na egzaminach.

Anglicy mówią o nauce programowania dla 5 latków. Ja sobie wyobrażam takie zadanie jako praca nie z ekranem a z interaktywnymi klockami. Gdzie wpinamy jakiś klocek i coś się dzieje a jak dodamy klocek z "szczypcami" to możemy coś innego.

Jest to nowa idea i mam nadzieje, że będzie się rozwijać. Dokładniej to narzędzia do procesu edukacji muszą się rozwijać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz