poniedziałek, 23 czerwca 2014

Lekcje techniki z drukarką 3d

Używanie "za moich czasów" trochę człowieka postarza ale jak się żyje w ciekawych czasach to tak wychodzi że trzeba go używać. Trochę się zmieniło od czasów gdy ja chodziłem do szkoły bo było to w czasach przed gimnazjum ale już w czasach transformacji. Lekcje techniki wyglądały inaczej niż teraz. Kosztem "bezpieczeństwa" ale też i obniżeniem kosztów funkcjonowania szkoły odebrano wile cennych okazji do wykazania się zdolnościami manualnymi. Przykre jest, że później takie dziecko może wie jak wyliczyć kąt w trójkącie ale gwoździa to nie umie przybić. Takie odcięcie się od podstaw prowadzi do dziwnych twierdzeń w stylu "mleko pochodzi z supermarketu" i jest ono niebezpieczne. Postępująca miniaturyzacja i duża ilość elektroniki może odciąć nas od podstaw takich jak koło zębate, dźwignia czy bloczek. Właściwe z bloczkiem już się to stało dlatego dam linka do Wikipedii.

Trzeba by było sprawę odwrócić i lekcje technik w starym stylu powinny wrócić. Właściwie powinny wrócić zmienione bo kolejny element pojawił się który możemy wykorzystać a są to programy do projektowania.
Firma AutoCAD stworzyła projekt Design the Future (link do polskiej, link do amerykańskiej), którego zadaniem jest popularyzacja projektowania w szkołach (link do artykułu na dobreprogramy.pl) . Uważam, że jest to słuszna inicjatywa bo można wiele pokazać dzięki temu. Pokazać jak naprawdę rzeczy, które używamy codziennie działają. I przyzwyczaić dzieciaki do tego, że to nie "magicznie" się porusza tylko jest gdzieś energia, jest ruch. Dodatkowym elementem który może takie lekcje urozmaicić jest drukarka 3d. Prostym przykładem jest np. lekcja robienia projektów a następnie 5 najlepszych z klasy jest drukowanych ale nie tylko to. Można działać w grupie i przy pomocy drukarki stworzyć w zespole większą maszynę. 

Mam nadzieje, że taka forma edukacji się zadomowi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz