poniedziałek, 9 czerwca 2014

Masa krytyczna

Amerykański naukowiec John B. Calhoun przeprowadzał eksperymenty na szczurach i myszach. Co w tym niezwykłe? Były to eksperymenty społeczne.

W lipcu 1968 cztery pary myszy wprowadził do utopijnego świata. Cały świat to kwadrat o boku 9 stóp (2,7 m), plac metalowy był otoczony murem wysokim na 54 cale (1,4 m). Każda strona miała cztery grupy czterech pionowych, siatkowych "tuneli". Tunele dawały dostęp do skrzynek lęgowych, lejów żywności oraz dystrybutorów wody. Nie brakowało żywności lub wody lub materiału do budowy gniazd. Nie było żadnych drapieżników. Jedyna przeciwności to ograniczenie miejsca. Początkowo populacja gwałtownie wzrosła, podwajając się co 55 dni. Populacja osiągnęła 620 w 315 dniu, po którym wzrost ludności spadł znacząco. Ostatnie narodziny, które nowo narodzone myszy przetrwały, był w dniu 600 eksperymentu. Ten okres między 315 dniem a 600 był widowiskiem załamania się struktury społecznej i normalnych zachowań społecznych. Wśród anomalii w zachowaniu były następujące przykłady: wydalenie młodych przed osiągnięciem samodzielności, ranienie młodych, niezdolność dominujących samców do utrzymywania obrony ich terytorium i samic, agresywne zachowanie samic, bierność nie dominujące samców ze zwiększeniem ataków na siebie. Po dniu 600 eksperymentu, rozpad społeczny postępował a liczba populacji zmierzała w kierunku wyginięcia. W tym okresie samice przestały się rozmnażać. Samce wycofał się całkowicie, nie angażując się w zaloty lub walki. Jedli, pili, spali i dbali o siebie - wszystko samotnie. Eleganckie, zdrowe futro i brak blizn charakteryzował samce. To oni byli tą piękniejszą połową.

Praca tego naukowca i wnioski stały się osią filmu dokumentalnego "Critical Mass".


Na stronie autorskiej możemy znaleźć linki gdzie to obejrzeć.
Jest to ciekawy eksperyment i trochę zatrważający bo nasze podstawowe struktury i pomysły nie są tak dalekie od zwierząt. Pisałem o tym w poście o "Fundamentach współżycia".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz