poniedziałek, 7 lipca 2014

Automatyczny magazyn napojów

Czytamy w prasie co jakiś czas tytuły "Po 2020 roku w Polsce zabraknie rąk do pracy" lub "Za kilkanaście lat w Polsce zabraknie pracowników" i odmiany ich. Jeszcze czasem "Niedługo zabraknie pracowników fizycznych". Czasem politycy jeszcze wysnuwają z tego wniosek jak "musimy otworzyć się na imigrantów". Jednak są też tacy którzy piszą, że praca będzie przywilejem nielicznych. Przyszłość pokaże ale Ci co opowiadają, że zabraknie rąk do pracy oczekują, że nie będzie rozwoju. A zmiana będzie dzięki robotyce o której często tu wspominam.

Kolejny przykład z Polski. Firma Coca-Cola uruchomiła automatyczną linie magazynową. Dzięki temu, i nie tylko, w zakładzie, który zajmuje 14 hektarów pracuje 298 osób. Czyli bardziej obrazowo w zakładzie, który przy szerokości 100 m ma prawie półtora kilometra pracuje 6 autobusów ludzi. Zapewne wprowadzenie dronów do ochrony mogło by zmniejszyć tą liczbę. Widzę też na zdjęciach sporo ludzi na rampie. Roboty na razie tam mają problem bo trzeba reagować szybko na zmiany w przestrzeni ale są w tym coraz lepsze między innymi dzięki rozwijaniu autonomicznych samochodów. 

W opisie zdjęć czytamy "Przy wydajności 32 tys. 2-litrowych butelek na godzinę, nowa linia KRONES jest jedną z najszybszych linii do napełniania butelek PET w Polsce." Lini produkcyjnych jest 7 w zakładzie ale zajmijmy się tą jedną. W zakupie butelka 2l kosztuje ok 5 zł. Czyli linia może wyprodukować towar o wartości 160 tys. zł na godzinę. A teraz podzielmy to przez ilość pracowników i mamy 537 zł. Czyli aby było perpetua mobile to pracownik musiał by zarabiać 537 zł za godzinę a wiadomo, że tyle nie zarabia. Czy rynek, zależności i przypływ pieniądza jest w stanie zamienić 20 czy nawet 30 zł za godzinę na 537?

Teraz to działa ale nie wierze, że zabraknie rąk do pracy bo coraz mniej jest ich potrzebnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz