poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Neuron od IBM-a

IBM zaprezentował procesor TrueNorth. Niezwykłe jest to, że jest to  najbardziej zaawansowany mikroprocesor neuromorficzny na jaki pozwalają współczesne technologie. Czyli najbardziej mózgopodobny procesor jaki istnieje. Układ TrueNorth składa się z 1 mln programowalnych neuronów i 256 mln synaps.
TrueNorth jest niezwykle wydajny - zużywa zaledwie 72 miliwaty przy maksymalnym obciążeniu, co przekłada się na około 400 mld synaptycznych operacji na sekundę na wat, czyli jest około 176 tys. razy bardziej wydajny niż nowoczesny procesor o standardowej budowie wykonujący symulacje neuronu.

Jest to przełom ze względu właśnie na jego budowę i na jego energooszczędność. Bo teraz roboty masowe będą mogły właśnie skorzystać z tego rozwiązania i poprawić swoje działanie. Rozpoznawanie obrazów będzie lepsze i szybsze czyli wzrośnie mobilność i funkcjonalność robota. Do tego neurony będzie można wykorzystać w sieciach samo-uczących się. Zatem roboty będą bystrzejsze przy mniejszym zużyciu prądu i objętości "mózgu".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz