poniedziałek, 29 września 2014

Samochód jest twój jak zapłacisz gotówką.

Na portalu popsci.com jest ciekawy artykuł na temat urządzeń instalowanych w USA w samochodach kupowanych na raty. Artykuł źródłowy jest z The New York Times.
Firmy sprzedające samochód na raty instalują urządzenia które nie tylko lokalizują samochody ale również są w stanie unieruchomić samochód. Czyli ludzie nie mają kontroli nad swoim samochodem. Jeżeli spóźnią się z ratą. Samochód jest unieruchamiany w dowolnym momencie np. jak jesteś w sklepie. Technika jest skuteczna bo zmniejszyła spóźnianie się z ratami z prawie 29% do około 7%. Dlatego możemy się spodziewać, że będzie ona rozwijana.

Kolejnym ciekawym elementem jest praca "komorników samochodowych". W USA są ludzie którzy zajmują się odzyskiwaniem samochodów za które ludzie przestali płacić. Leciał na jakiejś stacji tv program o nich więc temat może jest znany. Ogólnie polega to często na tym, że gość podjeżdża pod samochód, podczepia go na hak i szybko odjeżdża. (Czasem różnie to wychodzi)
Podstawowym problemem jest znalezienie takiego samochodu w kraju bez dowodów osobistych i meldunków. Firmy które się tym zajmują stwierdziły, że będą badać jakie samochody mijają ich firmowe auta i zapisywać to do bazy danych aby mieć dane archiwalne bo przecież dziś płaci ale później może przestać.
Na samochody firmowe są instalowane kamery, które robią do 1800 zdjęć na minute co przy właściwym oprogramowaniu pozwala na rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych przy jeżdżeniu 100 km/h. Informacja o tablicy i miejscu spotkania jest wysyłana do serwera i tam magazynowana. Dzięki danym historycznym możemy odtworzyć kto gdzie bywa.
Jest to kolejne wcielenie możliwości inwigilacyjnych jakie technologia otwiera.


W artykule z NYT warto zwrócić uwagę na jaki procent są udzielane kredyty. Banki pożyczają pieniądze za 0% a sobie każą płacić 29%. Niestety jest to kolejny przykład, że systemowe zmiany idą na gorszę. (Warto też wspomnieć mój poprzedni wpis o tematyce motoryzacyjnej).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz