piątek, 29 października 2010

Ewakuacja!

Przypadki chodzą po ludziach. Na Świecie dzieją się różne rzeczy. Powodzie, trzęsienia ziemi, huragany, tornada. Na szczęście w Polsce doświadczamy tego mniej. Sporo terenów nie ma zagrożenia powodziowego. Nie mamy zagrożenia trzęsieniami ziemi. W centralnej Polsce czasem przejdzie trąba powietrza. Ogólnie nie jest źle ale wszędzie na Świecie towarzyszy nam zagrożenie ogniem.Co ludzie robią w reakcji na takie zagrożenie? Płacą parę złoty na ubezpieczenie a nawet czasem i tego nie. Normalne jest, że ubezpieczenie domu na terenach zalewowych jest drogie. Nie normalne jest, że ludzie którzy tam mieszkają nie biorą tego pod uwagę. Później wielki płacz przed kamerami.
Nie ma co liczyć na to, że płacz przed kamerami pomoże. Szczególnie jak Ci się dom spali. Czego nikomu nie życzę. Chcesz liczyć, licz na siebie.

Jednym z największych katastrof naturalnych był huragan Katrina. Niebyła to największa katastrofa ale uderzyła w "wysoce uprzemysłowiony" teren co zaowocowało wieloma spostrzeżeniami. Najciekawsze dla mnie była strona stworzona przez "prostego Amerykanina" opisująca wiele zagadnień. Można zapoznać się tutaj.

Walka z zagrożeniami należy rozpocząć od uświadomienia sobie zagrożeń. Mam nadzieje, że letura tego postu Ci w tym pomoże dlatego też mam dla ciebie ciekawostkę. Wybrzeże Bałtyku jest zagrożone falami Tsunami. Fala może powstać po osuwisku podwodnym u wybrzeży Szwecji i uderzyć 4 km w głąb lądu. Tak już bywało. Należy być przygotowanym na brak elektryczności czyli brak dostępu do kart kredytowych i bankomatów. Flara słoneczna lub awaria przeciążonej sieci elektrycznej może do tego doprowadzić.

Kolejnym etapem jest przygotowanie się. Podstawowym działaniem powinno być zabezpieczenie elementów do życia po katastrofie czyli zabezpieczenie: dyplomów, aktów własności, urodzenia itd. Przygotowanie planów na opuszczenie domu w ciągu 60 sec, 60 min, 12 godz. Zorganizowanie się w celu szybszej realizacji planu np. Trzymanie wszystkich dokumentów w jednej teczce. W przypadku gdy nie jesteśmy sami podział zadań i różne warianty np. "Ja łapie w garść dokumenty, 2 osoba wychodzi z dziećmi." "W przypadku jak jesteśmy osobno a dom jest niedostępny spotykamy się u Ciotki Baśki." Wszyscy domownicy powinni znać te ustalenia.

Prowadząc fajne życie, z odrobiną pracy spowodujesz, że te fajne życie będzie odporniejsze na los.

Warte uwagi:

Prezentacja z komentarzem jak się pali pokój w akademiku.
Kanadyjska strona rządowa w temacie postu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz