poniedziałek, 28 listopada 2011

Goldman Sachs rządzi Światem

Goldman Sachs firma z historią (link Wiki) przewija się co jakiś czas w rozmowach finansowych. Dwa miesiące temu było głośno dzięki wywiadowi pewnego brokera Alessio Rastani (link Youtube, post) który powiedział, że "Światem rządzi Goldman Sachs". Okrzyknięto to skandalem i bulwersowano się. W ciągu tych 2 miesięcy zaszła ciekawa sytuacja (artykuł). Aż 3 ludzi z Goldman Sachs objeło ważne stanowiska.
- Mario Draghi - szef Europejskiego Banku Centralnego
- Mario Monti - premier Włoch
- Lukas Papademos - premier Grecji
Ciekawe co na to ludzie co wieszali psy na brokerze. Można podchodzić do wielu spraw emocjonalnie ale pamiętając, że biznes jest biznes.
Najciekawsza jest 3 osoba. Facet, który z Goldman Sachs wsadzał Europe na minę przez kreatywną księgowość, teraz ma ratować strefę Euro. Będzie używał do tego kraju w którym jest 60 miliardów euro nieściągniętych podatków (dług Grecji to to 160% PKB - 370 mld).
Jakoś dziwnym trafem wszystkie południowe kraje mają problemy. Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja. Może Euro nie lubi za dużo słońca. Może nie lubi sjest i kombinowania jak tu zarobić i się nie narobić.

Nabijając się z leniwych południowców (np. przez pytanie się niemca ilu greków adoptował) nie możemy zapominać o swoich przywarach. Można się nie przejmować wypadającą klamką z drzwi ale nie możemy żyć w iluzji, że drzwi są sprawne. Polscy włodarze też uprawiają kreatywną księgowość aby nie przekroczyć 55% PKB. Obecnie problemem jest kurs euro dlatego będzie zmiana liczenia tego kursu. Poprzednie zmiany w liczeniu to: Pierwsza polegała na stworzeniu Krajowego Funduszu Drogowego, który emituje obligacje finansujące budowę infrastruktury drogowej, a te obligacje nie są wliczane do długu. Druga to zmiana ustawa o BGK, żeby ten mógł emitować listy zastawne na potrzeby rządu, które też nie będą wliczane do długu. Trzecia, to demontaż systemu emerytalnego, który spowodował schowanie części długu publicznego do ZUS-u, ten dług ujawni się dopiero za około dekadę i nas wtedy zadusi. Te trzy zmiany spowodują ukrycie przez obywatelami długu w wysokości przekraczającej 300 mld złotych do końca tej dekady. (źródło)
Więc jak jedna osoba mówi że jesteśmy mocno zadłużeni a druga, że poniżej 55% PKB, to obie mówią o tym samym.

Ustatnio też inna osoba ex-Goldman Sachs była na czołówkach gazet. Chodzi o Jon Corzine (wiki). Człowiek ten był w giełdzie nazwisk do stanowiska Sekretarza Skarbu USA po wyborze Prezydenta Obamy (GS nie rządzi Światem?). Jednak nie został nim i w 2010 został szefem MF Global. Firmy która ogłosiła w październiku 2011 upadłość. I dopiero zaczęło się dziać. Pozamykano konta klientów które podobno miały być chronione a pieniądze gdzieś wyparowały. Ale najśmieszniejsz jest zdanie w tym artykule po angielsku zaczyna się od "What is scary about MF Global ... " po polsku to będzie "Co jest przerażające w MF Global to, że nie ma woli politycznej w tym kraju aby troszczyć się o ludzi. Niech to będzie lekcja, że jeśli ktoś próbuje Cie okraść, nie ma nikogo, kto Cie ochroni." Jest to zadnie wypowiedziane przez anonimową osobę z funduszu headgingowego. Zatem jak okradano emerytury zwykłych ludzi i kazano im kupować mieszkania i produkty o spekulacyjnie zawyżonych cenach to wszystko było w porządku. Jak grube ryby straciły pieniądze "olaboga łapcie złodzieja".

Niech "grubaski" przyłączą się do Ruchu Oburzonych.
Z 99% vs. 1% przechodzimy na 99.9% vs 0.1%? Po wieloletniej współpracy z MF Global Bracia Koch wycofali swoje konta na kilka tygodni przed upadkiem. Szczury które wiedziały więcej czy przyczyna upadku?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz