poniedziałek, 14 listopada 2011

Kilka kliknięcia od chaosu

Wygląda na to że nie tylko jesteśmy kilka posiłków od anarchii ale także kilka kliknięć od chaosu. Badania Uniwersytetu w Zurychu w tym naukowców z rządowego instytutu pokazały, że istnieje bardzo zależna sieć firm. (artykuł daily, newscientist)
Badanie oparło się o bazę danych 37 mln firm z których wybrano 43 tys. międzynarodowych korporacji. Kolejne sprawdzanie udziałowców oraz innych powiązań okazało się, że całość opiera się o 147 firm.

Zatem problemy jednej firmy "super-powiązanej" mogą bardzo szybko przenieść się na inne.
Należy pamiętać, że teraz giełdy działają błyskawicznie. Dla maklera wykonanie czegoś to kilka kliknięć zatem upadek firmy będzie wpływał na kolejne firmy w czasie tych kilku kliknięć.
W tym momencie politycy będą uważać, że te firmy są "za duże aby upaść" ("to big to fail") i będą ratować je pieniędzmi podatników. 
Upadek firm to mniej miejsc pracy. Bezrobotni ludzie to niezadowoleni ludzie. Małe szanse na ponowny wybór na stołek. Zatem lepiej zadłużyć wnuki a ludzie i tak nie ogarniają finansowych spraw.
Tylko okazuje się ze firmy które dostały pomoc poczynają sobie jeszcze odważniej bo jak mają zysk to idzie dla nich a jak straty to płacą podatnicy. (Jakoś od razu przypominają mi się polskie kopalnie)
Badanie Uniwersytetu Michigan dowodzi, że firmy które pobierały dotacje w swoich poczynaniach stawiają na większe ryzyko. (artykuł, badanie)
To mamy rząd, który finansuje firmy, które są mocno powiązane i mogą powodować, że ponoszone większe ryzyko szybciej się rozprzestrzeni. Do tego dochodzi kryzys długu państwowego jaki mamy w PIIGS ("świnie", Portugalia Irlandia Italia Grecja Spain(Hiszpania)). Tylko te długi to też są powiązane jak pisze prof. Rybiński "zaangażowanie łączne brytyjskich banków we Włoszech (sektor publiczny, bankowy i firmy) w połowie roku 2011 wynosiło tylko 73 mld dolarów, ale francuskie banki miały tam ulokowane już 413 mld dolarów, a brytyjskie banki miały z kolei ulokowane we Francji prawie 300 mld dolarów" (źródło

Jak pierdolnie to z przytupem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz