poniedziałek, 23 stycznia 2012

ACTA - Polaku chwyć za szable

Polaku chwyć za szable bo chcą Cię wycyckać. Koncerny chcą sprawić abyś za to samo płacił więcej tylko dlatego, że jesteś polakiem.
Do tego jak będziesz na swoim blogu pisał niepochlebną opinie na temat produktu to uważaj bo mogą Cie za to zamknąć.
Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi
Szkoda, że nie nazwali tego "Umowa dotycząca strzyżenia i hodowli owiec" miała by więcej wspólnego z treścią. Także byłby większy sens podejmowania decyzji na spotkaniu dotyczącym rolnictwa. Ponieważ Unia Europejska poinformowała o przyjęciu ACTA na stronie 43 komunikatu prasowego na temat rolnictwa i rybołówstwa.

Dobrze, że akcje Anonimowych i hakerów spowodowały ogromne zainteresowanie tematem. W niedziele (23.01) było nawet wesoło. Tak jak obsługa Concordi informowała port, że wszystko jest w porządku. Tak rzecznik rządu RP informował, że atak DoS to tak naprawdę ogromne zainteresowanie stroną rządową i wszystko jest w porządku.

Duże portale internetowe przygotowały różne informacje na temat ACTA. Np. Onet.pl
Wielu komentatorów przystąpiło do wyrażania swoich opini na ten temat. Np. Jacek Żakowski który piszę:
"Gdy władza tak uporczywie spiskuje przeciw obywatelom, jej legitymacja staje się wątpliwa, a sprzeciw jest uprawniony."[...]"Konwencja ACTA jest nie do przyjęcia nie tylko dlatego, że powstała w trybie dziwnej zmowy części rządów przeciw obywatelom. I nie dlatego, że zwiększy transfer bogactwa od biednych (od nas też) do bogatych."

Obecnie w internecie są 2 problemy. Trole i piraci. Jestem osobą która uważa że Megaupload zamknięto słusznie. Nawet się dziwiłem, że tyle krzyku o piractwo a to tak długo działa. Czerpanie korzyści z cudzej pracy jest złe. Dlatego trzeba walczyć z ACTA bo koncerny chcą czerpać korzyści z naszej pracy.  Otwórz koncerny wymyśliły sobie, że produkt będzie kosztował różnie. Przykładem może być tu koncern Autodesk gdzie 3ds max 2012 w stanach kosztuje 3495$ - 11 460 zł (z VAT 14 tys) a w europie 4370€ - 18 650 zł. U polskiego dystrybutora za 20 tys. zł. Koncerny chcą sterować co gdzie i kiedy aby odpowiednio strzyc owce. Wcześniej pilnowały wprowadzając strefy jak w DVD czy zabezpieczenia ale to są dodatkowe pieniądze, teraz korporacje ograniczają koszty. Policja i inne służby będą ganiać miłośników filmów z bollywood lub anime. Za to ganianie zapłacimy my, wszyscy podatnicy. Korporacje chcą czerpać korzyści z naszej pracy, via nasze podatki, dlatego trzeba walczyć ze złem.

Tema troli też był już poruszany np. przez Jacka Żakowskiego ale to też da się normalnie załatwić nie wprowadzając cenzury. Szczególnie gdy firma miała by zgłaszać do usunięcia blogerów testujących produkty i piszących złe opinie. Poszli by siedzieć za nieuprawnione używanie nazw produktów "w celach handlowych". W końcu anty reklama to też reklama.

Dlaczego wspomniałem o miłośnikach bollywood i anime? Otóż te nowoczesne środki przekazu nie są tak niebezpieczne jak to mówią zwolennicy ACTA. Liczby, jak to było z Grecją i wejściem jej do Euro, są odpowiednio podawane. Szkodliwość to znaczy co? Że mniej filmów? Jak możemy poczytać w kolejnych komentarzach to filmów przybywa. Pensje szefów firm rosną. Badania pokazują, że nie ma korelacji sprzedaży do nielegalnego ściągania. Zgadzam się z twierdzeniem, że większość osób sciągających nielegalne materiały z sieci to:
- osoby które nie mają pieniędzy na taką rozrywke (student co wybierze - pół litra czy film 3d?)
- osoby które mogą obejrzeć dane materiały tylko w ten sposób (nasi miłośnicy bollywood i anime)
Celem nie jest ochrona własności intelektualnej tylko ochrona oligopolu tak aby postawić bariery pomiędzy twórcą i odbiorcą. Aby zawsze był jakiś % do zarobienia na pracy artysty.

Ta sprawa także obnażyła polityków pokazując jak oni działają. Nie można im ufać bo wciskają kit a do tego nie dbają o nas. Nie czytają praw za którymi głosują na komisjach i stają się wielkimi obrońcami dopiero jak sprawa jest poruszona przez media. Przez media które miały być cenzurowane przez ACTA.

Amerykanie są także zrzeszeni z ACTA ale oni mieli już własne legislacyjne zapędy takie jak SOPA i PIPA które zaowocowały też ciekawymi przemyśleniami.
Tłumaczenie:
Za ściągnięcie muzyki Micheala dostaniesz 5 lat
Za zabicie Micheala dostaniesz 4 lata.


Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich.
Thomas Jefferson


E(30.01): Trochę edycji i aktualizacji. Usunąłem zdanie o możliwości działania służb na terenie obcego kraju. Filmik z protestu w Szczecinie. Nie mój ale brałem udział.
Zajawka artykułu w Gazecie Wyborczej wartym lektury.
Raport z artykułu "Obiegi Kultury"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz