poniedziałek, 2 stycznia 2012

Zdrowia życzę

Czas życzeń świątecznych i noworocznych zakończył się. Życzono zdrowia ale niektórzy mawiają, że szczęścia też trzeba bo na Titanicu zdrowi byli, a szczęścia zabrakło.
Liczbę życzeń zdrowia zwiększyło na pewno zamieszanie o leki. 
A może by tak wogle nie dopłacać do leków? Który system jest lepszy, z dopłatami czy bez? 
Łatwe pytanie? To pytanie dodatkowe: "Jak bardzo lepszy?"
Nie można powiedzieć który system jest lepszy bez celu jaki ma realizować. Nie mamy określonego wspólnego celu zatem każdy odpowie zgodnie z własnym celem. Jedna osoba powie, że z dopłatami. Druga powie, że bez bo mniej podatków od niego może wezmą. Przecież państwo aby zapłacić firmą farmaceutycznym za lek bierze z naszej kieszeni. 
Dlatego najpierw należało by ustalić co jest celem całego systemu.
Spróbuje rozwinąć założenia jakiegoś nowego systemu. Na przykład "Celem systemu jest zdrowy obywatel". Zdrowie wywodzi się z diety, aktywności i nałogów. Nałogi wpływają negatywnie zatem zgodnie z "kijem i marchewką" nałogi powinny boleć. Boleć może nie tylko fizycznie i psychicznie ale też i po portfelu. Celowo napisałem obywatel bo taki ma prawa i obowiązki a z racji ograniczonego zaufania taki jegomość musi płacić ubezpieczenie zdrowotne. Ma nałogi niech płaci więcej. Nie dba o siebie i ma nadwagę. Niech płaci więcej. Ma wolność wyboru ale dlaczego inni mają później płacić na niego za jego rozpustę? Niech pali 3 paczki dziennie ale niech to go boli nie tylko w cenie papierosów ale niech już odkłada na operacje i walkę z rakiem. Oczywiście powinny być też marchewka. Dla osób dbających o siebie powinny być zniżki. Normy mogą być płynne i zaczniemy trochę wyżej z normą a w miarę zmiany świadomości i nawyków zaostrzać ją. Leki powinny być bez wsparcia tak aby najpierw ludzie zmieniali swoje diety i zwiększali aktywność zanim zaczną faszerować się chemią. (Przyznaje, że nie znam żadnego cukrzyka i nie wiem jak to wygląda z insuliną czy podobnymi przypadkami)
Oczywiście zdrowie nie jest odosobnionym przypadkiem. W prawie i obecnych działaniach władz jest wiele różnych celów. Część osób mówi "Dlaczego oni nie realizują naszych interesów" a przecież ich interes jest tak samo ważny jak wasz. Czy dowolnej grupy. Niektórzy uderzają w górne tony "Należy realizować interes Polski!". Co jest interesem Polski? Dobro obywateli? Co to jest dobro obywateli?

P.S Jedzmy więcej warzyw i owoców a można też 2 w 1 do tego w postaci ciasta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz