poniedziałek, 19 marca 2012

Czekając na Supermena

"Czekając na Supermena" to amyrykański dokument o państwowym systemie edukacji w USA.
Tytuł nawiązuje do słów Geoffrey-a Canady, który wspomina, że jako dziecko miał takie wyobrażenie - jak jest problem to Supermen przylatuje i go rozwiązuje. Zatem można powiedzieć, że Pan Canada czeka na Herculesa aby oczyścił stajnie Augiasza.
Strona filmu to http://www.waitingforsuperman.com
Tą "stajnią" czy problemem dla Supermena jest państwowa edukacja w USA. Cele są przestarzałe. Obecne wynaturzenia w systemie. Podnoszona jest też zależność między wadliwą szkołą a degradacją terenu na jakim ona się znajduje.
Dlaczego warto się zainteresować problemami innych? Ponieważ ludzie są tacy sami a to ludzie i ich decyzje kształtują system.

System amerykański 50 lat temu został zaplanowany aby 20% najlepszych uczniów liceum szło na studia i zostawało inżynierami, prawnikami, lekarzami ect. Następne 20% miało iść do sektora usługowego jak technicy, urzędnicy i ogólnie prace biurowe. Końcowe 60% przeznaczone było na prace w roli czy w fabrykach. Jednak tak jak na blogu często demonstruje praca w fabrykach czy na roli zmieniła się albo zmieni się  dlatego te cele są przestarzałe. Bill Gates zeznając w senacie US powiedział że "Nie możemy podtrzymywać gospodarki opartej na innowacjach, chyba że mamy dobrze wykształconych obywateli z matematyki i nauk ścisłych." Obecnie to maszyny produkują czy uprawiają a ludzie są potrzebni do obsługi tych maszyn ale oni muszą być wykształceni jako umysły ścisłe. 

Głównym czarnym charakterem filmu jest amerykański związek nauczycielski, który nie pozwala zlikwidować 10 letnich kontraktów. Okazuje się, że nauczyciel podpisuje taki kontrakt i nie można go zwolnić. Sprawa jest mocno umoczona politycznie i nie do ruszenia. Nie tylko w Polsce jest "czy się stoi czy się leży".

Pokazane są też rozwiązania wzorowe. Takim rozwiązaniem jest KIPP (Knowledge Is Power Program) szkoły związane z tym programem odnoszą sukcesy edukacyjne. Dodatkowym elementem jest pokazanie że to nie bieda tworzy ludzi ubogich w wiedzę. To edukacja. Dlatego bardzo istotna jest właściwa edukacja i jeżeli jest możliwość niwelowania wpływu złego nauczyciela. Należy to czynić.

E (20.03.12): Magazynier jakie musi mieć umiejętności? Na pewno nie takie jak kiedyś. Amazon kupuje roboty do magazynów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz