poniedziałek, 5 marca 2012

Wspierające ramię robota.

DARPA zaprezentowała  wyniki swojego programu badawczego. Jest to ramie robota które może wykonywać różne czynności.

Element chwytający wygląda na coś nowego ale całość ma  lepszą płynność ruchów niż podobne rozwiązania.

Pod koniec roku 2011 Honda zaprezentowała nową wersje ASIMO ich flagowego robota. Jest to konstrukcja pierwotnie zaprezentowana w roku 2000 i od tej pory rozwijana pod tą nazwą.

Co wersja można zobaczyć coraz większą swobodę robota.

Rozwój robotów to nie tylko konstrukcje nawiązujące do człowieka ale także konstrukcje realizujące zachowania stadne. Na Universytecie Pensylwania używa się mini pionowzlotów. Mogą współdziałąc jako stado razem latając. Albo mogą zostać zaprogramowane do wykonania utworu muzycznego.

Jak zwykle pod takim filmikiem znajdujemy komentarz "Powitajcie naszych nadzorców". Co w tym wypadku jest całkiem celne bo wyobraźmy sobie policjanta, który musi sprawdzić jakiś teren. Wypuszcza para takich mini dronów i ma pogląd na okolice.

Często stosuje się nawiązania do natury w nauce i robotyka także patrzy jak ona działa. Roboty do poszukiwania ludzi mogą poruszać się jak węże. Roboty humanoidalne są uczone poruszać się i reagować jak ludzie.

Jednym z celów planowanej sprzedaży jest starzejąca się populacja. Ostatnio Toyota poinformowała o zwiększonym zaangażowaniu w rozwój technologi robotów wpierających osoby starsze. Brak dzieci, dużo jedynaków oraz rozpad więzi rodzinnych powoduje, że za 20 lat będzie to ogromny światowy rynek. Dlatego wejdą w to kolejne korporacje i kolejne pieniądze będą dostępne dla badaczy. ASIMO z 2040 roku będzie umiał wiele więcej niż przetaczanie wózka i podawanie napojów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz