poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Biznes wojenny

Robot z Boston Dynamics finansowany przez DARPA ustanowił nowy rekord poruszania się robota na lądzie. Poprzedni rekord wynosił 21 km/h  (13.1 mph) ustanowiony w 1989. Robot o nazwie "Gepard" pobiegł z prędkością 29 km/h (18 mph). Co jest sporym osiągnięciem patrząc, że jest to właściwie pierwszy publiczny pokaz takiej wersji robota. (Inny to Big Dog)

Jak widać konstrukcje się rozwijają. Może kolejne będą dążyć do tego co wymyślili graficy w filmie "Red Planet" z 2000 r.

Pomimo rozwoju autonomicznych robotów należy pamiętać, że to nie broń zabija a ludzie. To ludzie programują i wytwarzają broń.

Poniżej ciekawy film po angielsku z targów SOFEX w Jordanii. Pada tam stwierdzenie, że w ciągu kilku lat rynek urządzeń ochrony (czyli nie czołgi i samoloty a drony rozpoznające twarze itd.) rozwinie się do poziomu 400 miliardów rocznie. Jak widać nie tylko przemysł zbrojeniowy ale przemysł ochrony i inwigilacji staje się ogromny a zatem istotny dla społeczeństwa. Jak inne zakłady pracy zostaną wywiezione do Azji to tylko takie zostaną. Film nazywa się SOFEX: The Business of War.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz